Results for 2019/20

16 Dog Novice Cocker – 6th January 2020
Malshanger Estate

Judges: Jim Thompson & Alex Badger

1st Gelart Atlas of Pigeonwick Jackshea Ted of Poolgreen/FTCh Rowston Socks Owner/Handler: Richard Bunyan + Best Hunting Dog & Guns Choice
2nd Cannonfield Kuro Kanata Lara Sorisi
3rd Centrewalk Skipper Owner: R Preest Handler: Jon West
COM Karla of Essex Michael
COM Misselchalk Phoenix Ann Kedward
COM Scherzando Scarlet of Wiltonsprings Julie Etherington
COM Sinnchetti Minnie Chris Baker Jaden Moss Echo Echo Sean Connor

Open A/V Stake – Tuesday 17th December 2019 Southwick Estate

Judges: Geoff Devine-Jones & Tom Sheppard
Steward of the Beat: Steve Veck

1st COWARNECOURT KAISHA OF TEMPLEVALLEY Angelo lo Curto & BEST HUNTER
2nd MIDDLETORR AURORA Paddy Williams
3rd SUREFLY WASEY GIRL OF SHALLOWOAKWEST Julie Thatcher & GUNS CHOICE
4th BUCCLEUCH QUINCE Tina Nicholas
CoM HALAZE VENTURE OF SASANQUA Naomi Parsons
CoM HALAZE TUI OFSPRINGCOPSE Simon Parsons
CoM CALDERBRIDGE WILLOW Kit Williams (Paddy Williams)

Open Cocker Trial – 9th December 2019
Malshanger Estate

Judges: Andy Robinson and Ray Titchener
Steward of the Beat: Ken Siford

1st Episcopi Bojangles – Anita Jones
2nd Rusty Freddie – Robert Wilmott also Guns Choice
3rd Caerfyrddin Blackjack – Lindsey Corbett
4th Nettlebridge Aquarius – Mark Burr
CoM Centrewalk Admiral – R Preest (Andy Faulkner)
CoM Taffswell Toffey – Lewis Williams
CoM FTCh Corondown Silk of Clearmeadow – Andrea Perrett
CoM Olive of Centrewalk – Graham Thompson

Novice A/V Spaniel Stake – 2nd December 2019 Rotherfield Park

Judges: Jeff Rayner and Nev Davies
Steward of the Beat: Malcolm Brockless

1st CALDERBRIDGE WILLOW Kit Williams (Handler Paddy Williams) + Best Hunting Dog
2nd HALAZE VENTURE OF SASANQUA Naomi Parsons
3rd RYTEX RHIAN M Blake & M Bishop (Handler Matt Blake)
4th MURRAYEDEN EBONY Kelly Ward (Handler Andy Skinner) also Guns Choice
CoM KILHOPEMOSS STARBUCK OF SPANNERWOOD Wayne Swiggs
CoM ROSESTONE REMY Graeme Eusden

Novice A/V – Monday 4th November 2019
Rotherfield Park

Judges: M Deacon & G Branton

1st Heathcroft Jenna of Lowallin – Bob Lowe also Guns Choice
2nd Nederscot Solo – Eric Smith also Dave Pace Shield for Best Hunting Dog
3rd Wiscombe Sloegasm – Sara Chichester (Handler M Bell)
4th Kilcurrah Pedro of Springcopse – Simon Parsons
CoM Halaze Venture of Sasanqua – Naomi Parsons
CoM Nimoway Jonti – Ray Titchener
CoM Valnew Hallebo at Wiltonsprings – Julie Etherington
Best Hunting Cocker – Boggwater Chipstix of Chequersmate Boody Chequer